Faqe te Verdha, Flete te Verdha, Kosova, Biznese, Firmas

Hosting dhe Domene  
Shkruaj emrin e biznesit ose shërbimit: Kërkim i avancuar

English version English


UNDP Kosovo
http://www.ks.undp.org

Qyteza Pejton, 14
Prishtinë 10000
Kosovë
Tel: +381 (0)38 249 066
Fax: +381 (0)38 249 067
Kontakti
Since 1999 the United Nations Development Programme has earned a strong reputation as an independent and experienced partner in the effort to rebuild Kosovo. After the initial period of post war reconstruction it has helped establish and develop local institutions.

Kosovo is now entering a new phase of development. The international community is scaling down its presence, and local authorities are taking on more responsibilities than ever before. The task is a daunting one as the province tries to cope with some of the toughest economic and social conditions in the Western Balkans. UNDP is ideally placed to help Kosovo’s people and government face those challenges.

The organisation’s support comes in numerous forms and uses experience gained from developing economies around the world.
UNDP helps to develop and research policies. It provides statistics and advocates solutions for organizations that need them. Programme managers with extensive experience of implementing projects in the field work with all the leading agencies in the region.

UNDP’s primary goal is to reduce poverty by helping to promote economic growth. It also strives to improve the strength of Kosovo’s institutions, enhance people’s everyday security and improve environmental sustainability. These plans are aligned with UNDP’s global mandate for poverty reduction as well the Millennium Development Goals.

All programmes emphasize the role of partnership, and the use of indigenous expertise where possible to provide solutions that suit Kosovo.

Ky listim shfaqet në këto kategori:
Ente & Shërbime publike » Institucione dhe Organizata Ndërkombëtare


Komentet për UNDP Kosovo
Komente: 0
Vlerësimi i përgjithshem: 0.00 nga 10.0
Nuk ka asnjë koment për
UNDP Kosovo

Dëshironi të vendosni komentin tuaj për këtë listim? Vendosja e komentit është po aq e lehtë sa edhe klikimi mbi linkun përfundi. Në mënyrë që te leni një koment, ju duhet të keni një llogari të hapur. Krijimi i një llogarie është falas dhe një proces i thjeshtë, që zgjatë vetëm disa sekonda.

Shto komentin tuaj

  Kosova Yellow Pages Web Direktori Shqiptare KOSOFT STUDIO EuroPages

Rekomandoje - Bëje faqe startuese -  - Rregullat & Kushtet
Lidhu me ne - Kodet postare - Numra me rendësi - Kontaktoni webmaster-in